Ocet balsamiczny z Modeny to jeden z bardziej ikonicznych dodatków do dań (zaraz po oliwie). Ciemny niczym atrament kałamarnicy, a w smaku pełen niuansów, niczym dobre włoskie wino. Ocet balsamiczny to także jedna z najbardziej szlachetnych przypraw na świecie, która na stałe związała się z regionem Emilii-Romanii
Włoski ocet balsamiczny jeszcze w XVIII wieku zyskał miano “cudownego leku”, a pierwsze wzmianki o tej przyprawie pochodzą z przełomu XI i XII wieku.
Przyprawa ta powstaje po fermentacji octowej zagęszczonego moszczu winogron. Cały proces wymaga postarzenia octu w piwnicach, w których występują wahania temperatur. Najdroższe rodzaje tego octu starzeją się tu nawet przez 12 lat!
Przyprawa ta powstaje z dwóch rodzajów win, Lambrusco bądż Trebbiano. Wino trzeba zagotować i dodać zaczyn. Miksturę tę trzyma się najpierw w dużych zbiornikach, by stopniowo przelewać do coraz mniejszych baryłek po około miesięcznych odstępach czasu. Do baryłek dodaje się także korzenne przyprawy.
W końcu ocet trafia do butelek, a później do Twojej kuchni.
Klasyczny ocet balsamiczny to uniwersalna przyprawa w wielu włoskich daniach. Nadaje się do zup, dań rybnych czy mięsnych, a także warzyw. Doskonale spisze się w sałatkach oraz tłustych daniach z grilla, ponieważ ocet balsamiczny świetnie wspiera trawienie.
Koniecznie skosztuj także kremu balsamicznego, który nadaje się również do deserów czy octu balsamicznego w kuli. To prawdziwe kulinarne odkrycie – ocet balsamiczny w kuli nadaje się do ścierania bezpośrednio na potrawę.
W tej kategorii znajdziesz również octy winne, które także potrafią nadać daniom wielu charakterystycznych nut. Szczególnie ciekawa propozycja to octy aromatyzowane owocami, takimi jak marakuja, mango czy cytryna. Dzięki temu nadasz delikatniej, słodko-kwaśnej nuty zarówno daniom rybnym, sałatkom, jak i deserom!
Sprawdź szeroką ofertę naszych przypraw w płynie i poznaj złożone smaki Włoch!